ПРОГРАМАТА
Време за четене: 5 минути
Нашата програма за управление на Българският Футболен Съюз е изготвена от екип от доказани футболни хора и експерти, чиито образование и практика гарантират компетентността им в конструкцията и изпълнението на план, който да осъществи така желаната промяна за по-доброто развитие на любимия спорт в България.
Нашата програма е базирана изцяло на моралните и човешките ценности на всеки един член от екипа, а именно – професионализъм, прозрачност и партньорство. Тя е съобразена с нуждите за развитие, многократно заявявани от огромното мнозинство от футболните клубове в страната, желанието им за промяна в почти всички аспекти на управление и готовността ни за борба с всеки един външен фактор, който влияе негативно на федерацията и съответно на нейните членове.
Нашата програма е амбициозна, защото обхваща голям набор от елементи, които пряко или косвено зависят от работата на БФС. В същото време обаче, нашата програма е и реалистична, защото е съобразена с ресурса на федерацията, а и добрите примери, които следваме, доказват, че целите ни могат да бъдат изпълнени.
Знаем, че изпълнението на тази програма ще отнеме време, но, уповавайки се на мотивация, решителност и дисциплина, ние сме готови да работим денонощно за превръщането на БФС в модерна и прозрачна организация, която да бъде в помощ на своите членове и да осигурява основата, нужна за развитието на качествени български футболисти и конкурентни клубове.
ОСНОВНИ ПРИОРИТЕТИ
1. БФС
- Мандатност на президента - До 3 мандата на президен т или общо 12 години.
- Без футболни президенти в Изпълкома - Премахване на конфликта на интереси при членовете на Изпълнителния комитет.
- Нова организационна структура - Новата структура на БФС ще бъде с фокус върху националните отбори, детско-юношеския футбол и аматьорския футбол. Президентът ще работи оперативно по приоритети.
- Анализиране, оценка и оптимизация на административния капацитет
- Контрол на лицензите на футболните клубове, включително финансов мониторинг
-
Академия на БФС и обучение на кадри -
Цялостно повишаване на административния капацитет на клубовете.
Създаване на различни програми за всяко мениджърско ниво.
2. ПРОФЕСИОНАЛЕН ФУТБОЛ
- Нов модел на професионалния футбол - Изцяло съобразен с клубове, играчи, треньори, агенти, съдии и фенове. Отделяне на ПФЛ от БФС.
- Повече български футболисти - Въвеждане на правило за използване на определен брой “homegrown” играчи до 21 г., които да играят 90 минути в Първа лига и Втора лига. Въвеждане на бонусна система за използване на повече български футболисти.
- До 3-ма футболисти извън ЕС - Въвеждане на такса лукс за футболните клубове, които използват повече от 3-ма чужденци, извън ЕС. С генерираните приходи ще се стимулира използването на млади български футболисти.
- Нов формат на първенствата - Широка дискусия с футболните клубове за формата на първенството и броя на отборите в групата. (по-конкурентно първенство; по-добри терени; по-малко разходи за клубовете;)
- Телевизионни права - Прозрачно разпределение при изразходване на средствата от ТВ правата, което да гарантира тяхното увеличение
3. АМАТЬОРСКИ ФУТБОЛ
- Подпомагане и стимулиране - Създаване на отдел за консултации и подпомагане на аматьорските клубове при: • кандидатстване по програми на ФИФА и УЕФА; • финансиране от ММС и общините; • директно финансиране от БФС; • облекчаване на съдийски, медицински и охранителни такси. Мониторингът, определянето на критериите и контролът ще се извършват от екип на БФС.
- Въвеждане на комуникационна система - Ежемесечен доклад от зоналните председатели за случващото се в отделните региони – проблеми, въпроси, коментари от зоналния председател и от клубовете. 2 пъти в годината провеждане на срещи между клубовете, зоналните ръководители и ръководството на БФС. Целта на срещите е да се обсъждат проблемите и дали целите, поставени от ръководството, се изпълняват.
- Аматьорските клубове сами избират зонални и областни председатели - БФС организира конкурси с ясни критерии и изисквания към кандидатите за областни и зонални председатели. Аматьорските клубове чрез гласуване избират своя зонален или областен председател.
- Промяна на формата на Трета лига и Купа България - Широка дискусия с клубовете за потенциална промяна на формата на Трета лига - основна цел намаляване на разходите на клубовете. Обсъждане на възможност за нов формат на Купа България - целта е аматьорски клубове да се изправят срещу професионални клубове.
-
Повече млади футболисти - Всички клубове от Трета лига задължително трябва да започват всеки двубой с определен брой млади футболисти. Клубовете, използващи повече млади футболисти ще
получават повече финансов ресурс. - Намаляване на изискванията към квалификацията на медицинските лица - Допускане в аматьорския и детско-юношеския футбол при провеждане на футболните двубои медицински лица да бъдат медицински сестри и фелдшери с цел улесняване на организирането на мачовете и оптимизиране на разходите.
4. ДЕТСКО-ЮНОШЕСКИ ФУТБОЛ
- Квалификация и обучение - Обучения с чуждестранни специалисти. Организиране на задължителни семинари за представяне на тенденциите в тренировъчните процеси, психологията и хранителните режими.
-
Единна методология - Съвместно с екип от български и чуждестранни специалисти ще
се подготви единна методология за работа в ДЮШ. Методологията ще работи в 2 направления: млади, начинаещи треньори и директори/треньори на професионални школи. - Категоризация - Въвеждане на категории с ясни изисквания и критерии за необходимата инфраструктура, работа на клубовете и треньорите.
- Бонусна система - Насърчаване на клубовете да използват повече млади български играчи. Бонусната система ще се базира на две категории - 7-14 г. и 15 -19 г.
- Тренировъчни компенсации - Пълна ревизия и редакция на правилника за трансферите с цел справедливо изплащане на тренировъчните компенсации.
- Изготвяне на правилници за поведение и отговорност на родителите - Всички футболисти ще получават футболна картотека, само след запознаване с правилника. Изготвяне на вътрешни правилници за родителите.
5. ЖЕНСКИ ФУТБОЛ
- Развитие на ключови ПАРТНЬОРСТВА СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИ СТРАНИ както на местно, така и на национално ниво.
- Набиране, обучение и развитие на квалифицирани и разнообразни ЧОВЕШКИ РЕСУРСИ.
- ИДЕНТИФИКАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ТАЛАНТИ, предоставяйки достъпна и приобщаваща възможност за играчи от цяла България.
- ПРОЗРАЧНОСТ и ИНОВАЦИЯ, за да разработим подходящи възможности и казуси, чрез които да начартаем правилния подход за развитие на женския футбол.
- РАВЕНСТВОТО, РАЗНООБРАЗИЕТО И ВКЛЮЧВАНЕТО да бъдат вградени във всички области за изграждането на стойностни идоли в женския футбол.
6. МИНИ ФУТБОЛ
- Национален отбор по мини футбол - Включване в официалния календар на БФС. Развитие на партньорства за подкрепа.
- Национални клубни турнири - Подкрепа при организиране на турнирите: • Шампионска лига • Лига България • Купа на конференциите
- Клубен мини футбол - Развитие на Първа лига София и създаване на лиги по нейно подобие във Варна, Велико Търново и Пловдив. Стратегия за създаване и организиране на Национално първенство.
- Обучение - Обучение на елитни треньори и на треньори за придобиване на лиценз. Обучение на съдии, включително на регионално ниво.
- Инфраструктура - Въвеждане на стандар ти при изграждане на нови терени , отговарящи на изискванията за Европейски и Световни първенства.
7. ФУТЗАЛ
- Инфраструктура - Създаване на възможност за използване на общински зали при тренировъчната подготовка на лицензираните клубове по футзал.
- Национална лига - Подкрепа при организирането на Национална лига по футзал.
- Футзал като масов спорт - Съвместна работа за популяризиране на футзал в училища , университети и детско-юношески школи. Стратегия за подобряване на организацията на училищните и университетски първенства .
-
Обучение - Обучение на треньори. Обучение на съдии: • Семинар с лицензирани
лектори от ФИФА - 1 път годишно • Ежемесечни семинари на местно ниво
8. Финансиране
- Преразглеждане и оптимизация на Оперативния бюджет на БФС.
- Мониторинг , отчетност и контрол на разходването на финансови средства.
- Пълна прозрачност и отчитане на резултати на 6 месеца.
- Международно финансиране от програми на ФИФА и УЕФА.
- Средствата по програмите ще бъдат използвани основно за изграждане и подобряване на инфруструктурата, развитие на детско-юношески, аматьорския и масов футбол и др.
- Привличане на нови, силни и надеждни спонсори
- Изготвяне на дългосрочна стратегия за маркетинг и реклама
- Създаване на съвместни проекти с Министерството на младежта и спорта и Министерство на образованието и науката, насочени изцяло към детско-юношеския футбол, между училищните и университетските футболни първенства .
- Иницииране на промени в нормативната уредба и въвеждане на данъчни облекчения при спонсорство и инвестиции в спорта.
- Създаване на съвместни проекти с държавата и местната власт.
- Възможности за осигуряване на средства от националния и общинските бюджети за целево подпомагане на аматьорския и детско-юношеския футбол .
- Оптимизация на оперативния бюджет на БФС за осигуряване на финансови средства за облекчаване на аматьорските клубове с цел инвестиции в инфраструктура .
9. Стадиони и инфраструктура
-
Модерен мултифункционален национален стадион - Категория, според изисквания на УЕФА.
Капацитет: 31 000 души; Местоположение: София; Възможност за приемане на двубои от: • Шампионска лига • Суперкупа на Европа • Европейско първенство - Възможни източници на финансиране: Средства от българската държава; Самостоятелно финансиране, вкл. чрез партньори и частни инвеститори; Програми на ФИФА и УЕФА;
-
Реновиране и изграждане на надеждна инфраструктура - Възможни места за реновиране на съоръжения са Враца, Плевен, Бургас, Варна, Велико Търново, Русе, Кърджали, Благоевград, Стара Загора. Изборът ни се базира на няколко критерия: • Покриване на 6-те региона за планиране в
България. • Основно големи областни центрове. • Потенциал за рентабилност и устойчивост на
проектите. - Качество на терените - Засилване на контрола и изискванията за качеството на терените преди двубоите от Първа лига.
- Създаване на консултативен орган за подпомагане на клубовете при изготвяне на проекти и кандидатстване пред МФ и ММС, програмите на ФИФА и УЕФА.
- Възможност аматьорските клубове ежегодно да кандидатстват пред БФС за финансиране по определени критерии.
10. Съдийство
- Структурни промени в Съдийската комисия - Назначаване на съдии за двубои от първенствата след комплексно гласуване от всички членове на комисията.
- Изисквания - Съдии преминават в по-горна категория след конкурс и преминаване на обучение по програма CORE на UEFA за съответната категория.
- Проверка на физически качества и теоретични познания - Периодична проверка на физически качества и теоритични познания на съдии и съдийски наблюдатели. Съдийски наблюдатели се допускат до двубои само в групата, в която са реферирали.
- VAR - Премахване на ВАР бусове и заменянето им със зали в централата на БФС. Жива Аудио и Видео връзка при възникнало разглеждане на спорна ситуация в мача.
- Съдийство в ДЮШ - Професионални съдии да взимат участие в първенството на ДЮШ пробоно.
- Прозрачност и неотложни действия - Информация за класирането по ранглиста на съдиите в сезона. Отговор на съдийска жалба в рамките на 48 часа от края на срещата. Съдийските наблюдатели да нямат право да пътуват за мачове със съдиите.
- Екипировка на съдиите - Осигуряване на възможности за обезпечаване на безплатна или на достъпни цени екипировка на съдиите.
11. Превенция и борба с черното тото, расизма и допинг нарушенията
- Една от основните цели и задачи на БФС. Ще работим в тясно сътрудничество с бетинг компаниите , българската прокуратура и МВР.
- Информационна кампания за рисковете и последиците от черното тото, расизма и допинг нарушенията - Футболисти, Администрация на клубовете, Медии/Широка общественост.
- По-строга регулация на забраната за залагания от играчи и служители на футболни клубове на двубои от българските първенства - Футболисти, Администрация на клубовете.
- Създаване на комисия в БФС за мониторинг и превенция на черното тото, расизма и допинг нарушенията - Футболисти, Администрация на клубовете.